Fundujesz.pl

O autorze

Fundacja United Way Polska
ul. Ostra 3,02-949
Prowadzi 1 projekt

Zadaj pytanie

Artyści z niepełnosprawnością intelektualną tworzą dzieła piękne i wyjątkowe. Podobnie jak ich patron: Nikifor Krynicki – pokazują świat szczery i kolorowy, a jednocześnie, dzięki wyobraźni pozbawionej jakichkolwiek ograniczeń, świat widziany ich oczami jest zaskakujący i niewinny w swej prostocie.

Chcemy tę sztukę popularyzować i wspierać, aby każdy z nas mógł cieszyć się unikatowym kawałkiem kosmosu jaki zrodził się w głowach naszych artystów.

Celem projektu jest stworzenie pierwszej w Polsce nowoczesnej galerii multimedialnej, która będzie prezentować dzieła artystów z niepełnosprawnością intelektualną szerokiej publiczności. Projekt zakłada zbudowanie strony internetowej z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi  do prezentacji obrazów, pełniącej funkcję galerii malarstwa artystów związanych z konkursem „Świat Nikiforów”, portalu do prezentacji sylwetek autorów oraz sklepu internetowego gdzie można będzie nabyć zarówno obrazy, jak i ich repliki oraz gadżety nimi inspirowane. Wszystkie dochody ze sprzedaży obrazów i gadżetów zostaną przeznaczone na wsparcie naszych artystów i dalsze promowanie ich twórczości (zakup farb i materiałów malarskich, organizację plenerów, warsztatów i wystaw, etc.)

Jeżeli uda nam się zebrać większą kwotę niż zakładana, planujemy rozwinąć nasz sklep o kolejne gadżety inspirowane twórczością naszych artystów, a także dostosować platformę do urządzeń mobilnych.

Pomysł na stworzenie internetowej galerii multimedialnej prac naszych artystów z niepełnosprawnością intelektualną krążył w naszych głowach już od dawna…

Nikifory zawsze dużo podróżowały. Zbierały siły, kolory, uczyły się nowych technik, czasem rozmieniały się na drobne i próbowały swoich podróżniczych sił niedaleko domu. Były w Muzeum Łazienki Królewskie, nieśmiało dekorowały podcienie Urzędu Marszałkowskiego na Placu Bankowym, poświęciły chwilę na wizyty w biurowcach, potajemnie były na Niewidzialnej Wystawie, a przebywając na Dworcu Centralnym już prawie kupiły bilet w podróż. W końcu się odważyły! Powędrowały do warszawskiego Centrum Onkologii oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie i tak im się tam spodobała idea pomagania, że część z nich postanowiła zostać tam na stałe. Wieść szybko się rozniosła i pozostałe Nikifory również nabrały chęci do rozjaśniania ludziom świata. Tym razem już na większą skalę – w bezkresie Internetu.

Wszystko zaczęło się10 lat temu od powstania programu Nikifory, stworzonego z myślą o ponadprzeciętnie uzdolnionych artystach z niepełnosprawnością intelektualną. Patronem programu jest Nikifor Krynicki, przedstawiciel sztuki naiwnej, artysta niepowtarzalny, oddany bezgranicznie pasji malarskiej. Program do tej pory wsparły też Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Sztuki Współczesnej oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne. Głównym celem programu jest rozwój osobisty artystów, wsparcie ich talentów oraz integracja ze społeczeństwem.

Od początku istnienia programu w konkursie „Świat Nikiforów”, który jest jego częścią, wzięło udział blisko 1.000 osób z ponad 400 Warsztatów Terapii Zajęciowej z całej Polski. Łącznie nadesłano 1905 prac. Każdego roku kilkunastu laureatów konkursu wraz z opiekunami uczestniczy w profesjonalnych warsztatach twórczych w Dworku Plenerowym warszawskiej ASP w Dłużewie.

Zorganizowaliśmy kilkanaście wystaw i aukcji poświęconych twórczości artystów z niepełnosprawnością. Stworzyliśmy album z pracami nagrodzonych artystów oraz 3 publikacje książkowe. Zrealizowane zostały także 2 konferencje merytoryczne w zakresie działań na rzecz pomocy osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Udało nam się także stworzyć 9 niezwykłych kolekcji kart świąteczno-okolicznościowych, a także torby i zakładki inspirowane twórczością prac naszych artystów.

Za każdym Nikiforem stoi artysta – dorosły z niepełnosprawnością intelektualną, który na co dzień zmaga się z niewyobrażalnymi trudnościami. Sztuka i twórczość pomaga artyście  z niepełnosprawnością czuć się potrzebnym, czuć się sprawczym i – co najważniejsze – pomocnym i potrzebnym. Nie mamy wątpliwości, że sztuka włącza do społeczeństwa. Dzięki obrazom i ich promowaniu, warsztatom artystycznym i nagrodom, dajemy artystom możliwość tworzenia i rozwijania talentów. W zamian otrzymujemy niezwykłą, unikalną wizję świata widzianą z zaskakującej perspektywy. Obcując z tą sztuką często zapominamy, że poza radością tworzenia, włożony jest w nią ogromny wysiłek, nierówna walka z własnymi ograniczeniami fizycznymi oraz cierpienie.

Za każde wsparcie oczywiście podziękujemy – zaprosimy Cię w podróż po świecie Nikiforów. Wierzymy, że razem z Wami uda nam się zbudować niezwykłą galerię!

Projekt nie ma jeszcze fundatorów. Bądź pierwszy!

Add Comment RegisterKomentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *